Ankara’da 2. Macar-Türk Dostluk Konseri ve Macaristan Milli Günü kutlaması gerçekleştirildi.

Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis’in ev sahipliğinde 2. Macar-Türk Dostluk Konseri ve Macaristan Milli Günü kutlaması Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katılımıyla CSO Ada Ankara’da gerçekleştirildi. Kutlamada bir konuşma yapan Bakan Kacır, Türkiye-Macaristan ilişkilerinin 100 yıllar öncesine dayandığını belirterek, yeni iş birlikleri inşa etmeye devam ettiklerini söyledi. Bakan Kacır, Cumhuriyet’in ilk yıllarında mühendislerden profesörlere kadar farklı meslek gruplarından Macarların, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye gelerek, ülkenin kalkınma hamlelerine önemli katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Bu önemli katkıları takdirle karşıladıklarını belirten Kacır, şubattaki acı ve yıkıcı depremlerden sonra Macaristan’ın dayanışma ve destek hareketini de minnetle hatırladıklarını ve Türk halkının bu dayanışmayı asla unutmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti vesilesiyle Macar dostlarıyla Budapeşte’de bir araya geldiklerini ve en kısa zamanda bir ziyaret daha planladığını belirten Kacır, “Ticaretten enerjiye, savunma sanayine kadar birçok alanda işbirliğimizi güçlendiriyoruz. İki ülke arasındaki ticaretimiz 2022’de 3,4 milyar dolara ulaştı. Hedefimiz olan 6 milyar dolara ulaşmak için daha çok çalışacağız. Macaristan ile uluslararası platformlarda koordinasyon ve işbirliğimize değer veriyoruz. Macaristan’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na sundukları kıymetli katkıları takdir ediyoruz. Yine Macaristan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecindeki katkıları bizim için çok kıymetli. 2024’te AB dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanırken Macaristan’ın Türkiye’ye sunacağı desteğe şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet’in ilanından sonra ilk dostluk anlaşmasının Macaristan ile imzalandığını hatırlatan Kacır, “Aralık ayında bu önemli dönüm noktasını birlikte kutlayacağız. Türk-Macar Kültür Yılı kutlamalarına birlikte başlayacağız” şeklinde konuştu.