Şeriatın tartışıldığı bir programa katılan Diamond Tema, Hz. Ayşe'nin evlendirilmesi konusuyla ilgili "Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin" ifadelerini kullandı. Tema hakkında halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama iddiasıyla soruşturma açıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tema, “Suç işlemedik, kaynaklarıyla konuştuk” dedi. Bir süredir Arnavutluk'ta yaşadığını paylaşan Diamond Tema, kendisini hedef alanlara “mağlup olmayacağını” belirtti.

"Bir daha Türkiye'ye geldiğimde istiyorlarsa tutuklarlar, nezarete atarlar, mahkemeye çıkarız, ifade veririz. Hiç problem değil. Ama ben bunu bu hafta yaşamak istemedim. Bu olay gündemdeyken ters kelepçeyle fotoğraflarımın paylaşılmasını istemiyorum. Bunları mutlu etmek istemiyorum. O zevki tattırmayacağım" ifadelerini kullanan Tema, dört ila beş ay içerisinde Türkiye’ye gelebileceğini de belirtti.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'Yer6' adlı sosyal medya hesabında paylaşılan videodaki şeriat eleştirisinin hakaret içerikli ifade kabul edilmesi nedeniyle 'Diamond Tema' hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

İşte Bakan Tunç'un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım:

"Yer6 adlı sosyal medya hesabında paylaşılan video içeriğinde Peygamberimizle ilgili kullanılan hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan, paylaşımın yapılmasının ardından derhal 16.06.2024 tarihinde resen soruşturma başlatılmış olup, şüpheli Diamant Tema’nın yurtdışında olması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

ANKARA (İGFA) -  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diamond Tema soruşturmasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti demokratik toplumlarda olmazsa olmaz şartlardan olduğunu ifade eden Bakan Tunç, "Devletler iç hukuklarında bu özgürlüğü sağlamaya çalıştıkları gibi, uluslararası hukuk düzenlemelerinde de bu hak koruma altına alınmıştır" dedi.

Bakan Tunç, paylaşımında, "Peygamber efendimize yönelik İfade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir. Düşünce açıklamalarının suç olup olmadığını değerlendirecek olan tarafsız ve bağımsız mahkemelerimizdir." ifadelerine yer verdi.

https://twitter.com/yilmaztunc/status/1803390205790957651

Kaynak: igf