1886-2022 yılları arasında aynı kamplumbağa

I M G 6881

Kamblumbağa “Jonathan”, 1832'de doğmuş ve 2024'te 192 yaşında olup dünyanın yaşayan en yaşlı kara hayvanı olmuştur.

1. ve 2. Dünya Savaşları ve Rus Devrimini yaşamış, 7 İngiliz hükümdar, 39 ABD başkanını atlatmış.

Bu örnek bize mutlu bir yaşam ve hayat için şu 7 kuralı daima göz önünde bulundurmamız gerektiğini gösteriyor.

1. Sükunet

Hayatta çoğu zaman olayları çok fazla ciddiye alırız. Pireyi deve yaparız, kendimizi kaybederiz ve sonunda sorunumuzun düşündüğümüzden çok daha küçük olduğunun farkına bile varamayız. Olayları sakin bir şekilde ele almak için kendimizi eğitebiliriz.

2. Yavaşlık

Çoklu görevler üstlenmek ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çok iş yapmak yerine, hayatımıza bilinçli yavaşlığı davet etmeliyiz. Bu yavaşlığı yemek yerken, örneğin yutmadan önce en az 30 kez çiğneyerek ya da yürüyüşe çıktığımızda bilinçli olarak çok yavaş yürüyerek kutlayabiliriz.

3. Tutarlılık

Hedeflerimize ulaşmak için tutarlılık şarttır. Bir şeye bağlı kalmak ve işe yarayana kadar hedefe giden yolu gerektiği kadar sık değiştirmek - bu uzun vadede başarıya götürür. Sadece çok az durumda başarı bir gecede gelir. Başarı genellikle birçok küçük, tutarlı adımın sonucudur. Tutarlılık günlük yaşamımızda da önemlidir. Bir şeyi tutarlı bir şekilde sürdürürsek, kendimize bir şeyin üstesinden gelebileceğimizi kanıtladığımız için özgüvenimiz de artar.

4. Değişebilirlik

En mutlu insanlar, dış koşullara esnek bir şekilde uyum sağlayabilenlerdir. Artık değişen durumdan şikayet etmezler, tüm enerjilerini bu yeni koşullara uyum sağlamak için kullanırlar. Bilgi toplar ve yeni beceriler edinirler.

5. Tutumluluk

Azla yetinen ve “daha yükseğe, daha hızlı, daha uzağa” sloganına göre yaşamayan insanlar daha mutludur. Bunun nedeni, sahip olmadıkları şeylerden şikayet etmek yerine sahip olduklarının tadını çıkarmalarıdır. Bu her zaman bir tutum ve bakış açısı meselesidir. İyi bilinen bardağın yarısı dolu ya da yarısı boş olabilir.

6. Huzur

Çevrenizdeki insanlara barış ve sevgiyle davranmak sadece diğer insanların değil, sizin de hayatınızı daha iyi hale getirir. Dünyaya iyilik yapın ve komşunuzu kendiniz gibi sevin; böylece birçok dostunuzla birlikte güzel bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü dünyaya barış getirirseniz, barış size geri dönecektir.

7. Koleksiyon

Bu nokta tamamen kendinizle kalmakla ilgilidir. Kim olduğunuzu bulmak ve dış koşullardan etkilenmenize izin vermemek. Kişisel mutluluğunuzu işiniz, paranız veya ortaklığınız gibi dışsal şeylerde ararsanız, onu orada bulamazsınız. Çünkü gerçek mutluluk yalnızca kendi içinizde bulunabilir.

Bunlardan sadece bir ikisini bile ciddiye alırsak, günlük yaşamımızı daha mutlu ve verimli geçirebiliriz. Kendiniz değerlidir! Kendinize iyi davranin ve çok iyi bakın. 

Candan Işık