Türkiye, İsrail’in Gazze’de hastaneye düzenlediği bombalı saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle 3 günlük ulusal yas ilan edecek.

Türkiye, Gazze’deki hastaneye yönelik saldırıda yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan edecek. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin yaptığı açıklamada, “Bugün Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 3 günlük milli yas ilan edilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nin bütün unsurlarıyla birlikte bu konuyu hangi açıdan algıladığımızın görülmesi açısından önemlidir diye düşünüyorum” dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik ise,  "Cumhurbaşkanımız tarafından ulusal yas ilan edilecektir" açıklamasında bulundu.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik şiddetini artıran saldırılarına tepki göstererek, tüm insanlığa çağrıda bulundu. Türkiye’nin her zaman zalimin karşısında duran, barıştan yana bir tutum içinde olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, uluslararası toplumu somut adımlar atmaya davet etti.

İsrail’in dün Gazze’de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi’ni hedef aldığı bombalı saldırıda çoğu çocuk, kadın ve sivil olmak üzere en az 500 kişi yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Gazze’de yaşanan katliam için tüm insanlığa çağrıda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Emine Erdoğan, Türkiye’nin mazlumlara desteğinin her zaman süreceğine vurgu yaparak, “Gazze’de ölen sadece masum siviller, sadece masum kadınlar ve çocuklar değil, Gazze’de bütün bir insanlığın vicdanı ve merhameti ölüyor” dedi.

2009’da İstanbul’da lider eşleri ile ‘Filistin’de Barış için Kadınlar Toplantısı’nda bir araya gelerek hayattan koparılan masumlar için dünyaya çağrıda bulunduklarını hatırlatan Emine Erdoğan, “O günlerde de Gazze’de keder ve gözyaşı hakimdi, acılar içinde büyük bir insanlık dramına şahitlik ediyorduk. Türkiye olarak zalimin karşısında durup dünyaya ‘barış’ diye haykırıyorduk, yine aynı yerdeyiz. Bu zulmü seyreden insanlığa sesleniyorum; Gazze’de uçurtmalar uçmalı, bombalar değil. Çocuk sesleri yükselmeli, acı çığlıklar değil. Gökyüzünü bulutlar kaplamalı, dumanlar değil” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Türkiye’nin mazlum ve masumlara ses olduğunu, bu çerçevede Gazze halkına yardım elini uzatmaya devam edeceğini aktararak, “Uluslararası toplumu somut adımlar atmaya davet ediyor, daha fazla kan dökülmemesini umut ediyorum” dedi.

***

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cidde’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında, Filistin sorununa adil ve kalıcı çözüm bulunması için yeni yöntemlere ve Müslüman ülkelerin atması gereken somut adımlara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Dışişleri Bakanları düzeyindeki İcra Komitesi Toplantısı’na katıldı. Bakan Fidan toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin sorununa adil ve kalıcı çözüm bulunması için yeni yöntemlere ve Müslüman ülkelerin atması gereken somut adımlara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Fidan, Gazze’de elektrik, yakıt, gıda ve suyun kesilmesinin sivillerin, cami ve hastanelerin dahi bombalanmasının hiçbir surette mazur görülemeyeceğini belirtti. Fidan ayrıca yaşanan olayların İslam dünyasının birlikte düşünmesi, konuşması ve hareket etmesi gerektiğini bir kez daha gösterdiğini vurguladı.