Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusu tarafından yapılan Gazze’deki Filistinli nüfusun 24 saat içinde Gazze’nin güneyine çekilmesi yönündeki duyurunun hiç bir şekilde kabul edilemeyeceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından İsrail’in Gazze’deki Filistinlilerin 24 saat içinde Gazze’nin güneyine çekilmesi yönündeki duyuru hakkında yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinli nüfusun 24 saat içinde Gazze’nin güneyine çekilmesi yönündeki duyurusu hiçbir şekilde kabul edilemez.

Günlerdir ayrım gözetmeyen bombalamaya maruz kalan, topluca elektrikten, sudan ve gıdadan mahrum bırakılan 2 buçuk milyonluk Gazze halkının son derece sınırlı bir alanda göçe zorlanması, uluslararası hukukun açık ihlali olduğu gibi, bunun insanlıkta da yeri yoktur. İsrail’in bu vahim hatadan derhal geri dönmesini, Gazze’de sivil halka yönelik acımasız ve topyekûn eylemlerine hemen son vermesini bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı: "İsrail’in bu vahim hatadan derhal geri dönmesini, Gazze’de sivil halka yönelik acımasız ve topyekûn eylemlerine hemen son vermesini bekliyoruz."

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde, “DEAŞ hakkında çok şey biliyorum ve Hamas, DEAŞ’tan daha kötü” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail’de temaslarına başladı. Austin, başkent Tel Aviv’de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Görüşmenin başında açıklama yapan Austin, “Hamas, DEAŞ’tan daha kötü” dedi. “Arkanızdayız” diyen Austin, DEAŞ’a karşı kampanyaları kendisinin başlattığını ifade ederek, “DEAŞ hakkında çok şey biliyorum ve Hamas, DEAŞ’tan daha kötü” ifadelerini kullandı.