Genç Tasarımcılara Yön Veren Sun Design Project Sona Erdi

Melis Vekiloğlu - Sun Tekstil Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

Her yıl Sun Tekstil tarafından düzenlenen ve geleceği şekillendirme arzusu ile Sun Tekstil’in 36 yıllık deneyimini genç yeteneklerle paylaştığı, öğrencilerin akademik bilgilerini pratiğe dönüştürme ve deneyim fırsatı yakaladığı Sun Design Project’in 5.dönemi sona erdi.

Sun Tekstil, 2018'den bu yana düzenlenen ve 2019 yılında “En İyi 100 Yetenek Programı” değerlendirmesinde “Tekstil Sektörünün En İyi Yetenek Programı” seçilen Sun Design Project ile genç yeteneklere ilham vermeye, sektördeki 36 yıllık tecrübesini genç yeteneklerle paylaşmaya ve akademik bilgilerini pratiğe dönüştürmelerine yardımcı olmaya devam ediyor.

Sun Tekstil tarafından her sene yürütülen program, Moda Tasarım, Tekstil Tasarım ve Grafik Tasarım üzerine eğitim gören genç yeteneklere odaklanarak moda sektörüne genç tasarımcıların kazandırılmasını hedefliyor.


Üniversitelerin Tekstil Tasarım, Moda Tasarım, Grafik Tasarım ve benzer bölümlerinde 3 ve 4. sınıf öğrencileri için tasarlanmış Genç Yetenek Programı, tasarım dünyasında yer almak isteyen genç yetenekleri her yıl bir araya getirmeye devam ediyor. Programa, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe deneyim sahibi olmak, akademik olarak öğrendiği bilgileri pratiğe dökmek isteyen, uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratmak için tasarım yapabileceğine inanan öğrenciler büyük ilgi gösteriyor.


2023 yılı için 24 Nisan’da başlayan program başvuruları sonucunda 24 Temmuz itibariyle 10 Tekstil ve Moda Tasarımı öğrencisi programda yer almaya hak kazandı. Dijitalleşmeye önem veren çalışmalarıyla Sun Tekstil, programın ilk iki haftasında katılımcı öğrencilere sağladığı 3D çizim ve tasarım eğitimi ile gençlerin kariyerlerine farklı bir bakış açısı kazandırmaya odaklandı.

3D çizim eğitimlerini alan öğrenciler, tasarımlarını üç boyutlu olarak hazırlama imkanına erişerek, kazandıkları yetkinliklerle profesyonel hayatta fark yaratma şansına sahip oldular. Eğitimlerin ardından genç tasarımcılar, 7-25 Ağustos tarihleri arasında Sun Tekstil’de tasarım, numune, üretim ve kalıp ekipleriyle beraber çalışarak 3 hafta boyunca kendi kapsül koleksiyonlarını oluşturma fırsatı yakaladı.


Sun Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Melis Vekiloğlu, bilgi ve tecrübelerini gelecek nesillere aktarma konusunda çok hevesli olduklarının altını çizerek, “Bu proje sayesinde, genç ve yetenekli öğrencilerin araştırma, tasarım, numune, kalıp ve üretimden başlayarak hazır giyim üretim sürecinin tüm aşamalarından geçerek iş deneyimi kazanmalarını destekliyoruz. Yaratıcı endüstriyi desteklemenin ve bu tür fırsatları genç yeteneklere sunmanın hayati olduğuna inanıyoruz.

Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz Sun Design Project programımızda farklı üniversitelerden seçilen 10 Tekstil ve Moda tasarımı öğrencimiz, Sun Tekstil'in İzmir'deki merkezinde, kendi kapsül koleksiyonlarını üretme fırsatı buldu. Sun Tekstil olarak bir çok global markaya tasarımlarımız ve kapsül koleksiyonlarımızla da hizmet vermekteyiz. Bu nedenle tasarım dünyasında fark yaratacak yeteneklere fırsat sağlamayı şirket politikamız olarak benimsiyor ve her yıl yeni mezun olacak gençlerle bir araya geleceğimiz projeler yaratmaya özen gösteriyoruz.” şeklinde konuştu. 

Hazırlanan koleksiyonlar, Sun Tekstil merkez yerleşkesinde bir hafta boyunca sergilenecek.

Detaylı bilgi için:

Program hakkında detaylı bilgi için http://www.sundesignproject.com/ sayfasını
ziyaret edebilirisiniz.

Sun Tekstil Logo

Sun Tekstil A.Ş. Hakkında: Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 312’nci sırada yer
alan Sun Tekstil, kurulduğu 1987 yılından bu yana hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren
global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını
gerçekleştiriyor. İzmir ve Manisa’daki iki üretim tesisi ve konfeksiyon tedarikçileri aracılığıyla ayda 3
milyon adeti aşan ürüne imza atıyor, 1500 yeni tasarım geliştiriyor ve üretiminin yüzde 90’dan fazlasını
ihraç ediyor. Hizmet sunduğu markaların global ağıyla birlikte ürünleri 100’e yakın ülkede tüketicilerle
buluşan Sun Tekstil’in kumaş üreten Ekoten Tekstil unvanıyla İzmir’de ve Sun Textile LTD UK
unvanıyla İngiltere’de kurulmuş iki bağlı ortaklığı bulunuyor.  Sun Tekstil 20 Mayıs 2022’de Borsa
İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlamıştır.