Irak’ın Kerkük şehrinde Türkçenin resmi dil olarak kabul edilmesinin ardından Türkçe tabelalar devlet binalarına ve caddelere asıldı.

Şimdi de Irak’ta Türk gençleri "Türkçe gazete okuyoruz" etkinliği başlattılar... 

Screenshot_20231015_174142_Gallery

Gençler, Türkmeneli gazetesi başta olmak üzere Türkçe gazeteler okumaya başladılar. Bu etkinlik yalnızca Musul ve Kerkük ile sınırlı kalmayıp Irak'ın diğer bölgelerindeki Türkler arasında da ilgi görüyor... 

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği olarak kendilerini yürekten kutluyoruz. 

TDH Derneği adına kurucular 

Yalçın Mıhçı - Suat Özer 

***

NELER OLMUŞTU? 

Kerkük Valiliği tarafından geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan açıklamada Türkmen kenti Kerkük’te 2008 yılında alınan Türkçenin resmi dil olması kararı yürürlüğe girmişti. Kerkük Valisi Rakan El-Cuburi’nin aldığı resmi kararın ardından tüm resmi dairelerin yanı sıra havaalanı ve ana caddelere Türkçe tabelalar asıldı.

Tabelalarda 4 dil birlikte kullanıldı

Kerkük Valiliği Medya ve İletişim Sorumlusu Mervan El-Ani, Kerkük’te 250 resmi dairede Arapça, Kürtçe ve Süryanicenin yanında Türkçe yazılar eklenerek tabelaların asıldığını söyledi. El-Ani, “Türkçe, şehirde ana dil olarak kullanılacak. Vali Rakan El-Cuburi’nin aldığı kararla Kerkük’te farklı dillerin aynı anda kullanılıyor. Herkes birlik içinde, eşit yaşamalı, herkesin kendi dilini öğrenmesi yasal hakkı olmalı” ifadelerini kullandı.

Kerküklü vatandaş İbrahim Şehap, “Türkçe dilinin tabelalara eklenmesi içimize su serpti. Evet, bu uygulama geç kaldı ama çok şükür Türkçe tabelaları gördük ve bunun tüm tabelalarda olmasını umuyoruz” dedi. Cemil Nürettin ise, “Türkmen okullarında okuduğum için Arapça ve Kürtçe anlayamıyordum. Tabelalara eklenen Türkçe yazılar ile Arapça ve Kürtçe yazıların ne anlama geldiğini öğrendim. Bu karardan sonra ben de dükkanımın tabelasını değiştiririm. Tabelama Türkçe yazacağım ve bundan dolayı da çok mutluyum” diye konuştu.