Okullara yazılar yazıldı! PKK Kerkük’e yine sessizce yerleşiyor

Kerkük’de tarihi çarşılarda yangınlar çıkaran ve suikastler düzenleyen bölücü terör örgütü PKK, yeniden ortaya çıktı. Türkmen şehri merkezi 2. Kadisiyye Bölgesi’nde yer alan, "El Mustakbel" okulunun duvarlarına ve Kale Caddesi’ne PKK terör örgütlerinin adı ile destek amaçlı sloganlar yazıldı. Bu yazılar daha sonra Türkmen gençler tarafından silindi. İşte detaylar...

Mevlüt Yüksel'den özel haber...

Türkmen şehri Kerkük’de bölücü terör örgütü PKK'nın sessiz ve organize bir şekilde yerleşme hedefi sürüyor.

Okullara yazılar yazıldı! PKK Kerkük’e yine sessizce yerleşiyor

KERKÜK PKK’NIN TAM HEDEFİNDE

Türkiye’nin komşusu Irak'ın Kerkük şehri stratejik önemi ve zengin petrol yatakları nedeni ile PKK’nın sürekli eylem yaptığı şehir oldu.

Bölücü örgüt PKK, Kerkük ve çevresinde yaklaşık 8 yıldan beri Türkmenlere yönelik sistemli bir şekilde suikastlar düzenliyor. Kerkük'teki Türkmenlere karşı, 2016 yılından bu yana,  farklı tarihlerde çeşitli silahlı saldırılar gerçekleştirildi. Silahlı ve bombalı saldırıların, "suikast" şeklinde düzenlenmesi ve çoğunun "faili meçhul" kalması ise kentteki tüm Türkmenleri tedirgin ediyor.

Okullara yazılar yazıldı! PKK Kerkük’e yine sessizce yerleşiyor - Resim : 2

SALDIRILAR ÖZELLİKLE SİYASETÇİ, EMEKLİ ASKER VE AKADEMİSYENLERE YAPILIYOR

SuperHaber’in yaptığı araştırmalarda, Türkmenlere yapılan saldırıların hedefinde,öncelikle siyasetçiler ve emekli askerler bulunuyor.

Kerkük ve çevresinde yapılan suikatlerde, öğretim görevlileri başta olmak üzere Türkmenler içinde farklı sosyal altyapıya sahip kişiler yer alıyor. Irak Türkmen Cephesi yetkilileri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinin,16 Ekim'de kentten çekilmesinin ardından, suikasta uğrayıp hayatını kaybedenlerin sayısında endişe verici bir artış olduğunu ifade etti.

İlk olarak Kerkük’de yayın yapan resmi Medya Ağı'na bağlı Baba Gürgür Radyosu Müdürü Muhammet Sabit Ubeydi, kimliği belirsiz kişilerin düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Ardından,2018 yılında Kerkük Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Ali Elmas, kent merkezinde aracıyla seyir halindeyken kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Elmas, olay yerinde hayatını kaybetti. Yine Irak Türkmen Cephesi, emekli subayı olan Ahmet Tahir, Mart 2023’de hain bir suikast sonucu şehit düştü.

Son olarak Irak’da Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük şehrinin Kifri ilçesi’nde Bayat boyları lideri Hüseyin Alloş Beyatlı’nın drone ile yapılan saldırı ile yaşamını yitirdi.

SUİKASTLERDEN SONRA EKONOMİYİ ÇÖKERTMEK İÇİN ÇARŞILAR YAKILDIOkullara yazılar yazıldı! PKK Kerkük’e yine sessizce yerleşiyor - Resim : 3

Öte yandan Kerkük'te Türkmen lider ve siyasetçi ile akademisyenlere yapılan organize suikastlerle beraber esnafın yoğun olduğu çarşılar da hedef alındı.

Kasım 2018'te Osmanlı döneminden kalma tarihi Kayseri Çarşısı’nda şüpheli bir yangın çıktı. Tarihi çarşıda büyük zarara yol açan yangının kapalı çarşının 7 kapısında aynı anda başladığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmada kundaklama olduğu anlaşıldı.

19 Mayıs 2024 tarihinde yine Kerkük’de Osmanlı yadigarı olan Kırdar Hanı meydana gelen nedeni belirsiz yangın nedeniyle küle döndü. Kerkük'te önemli bir ticaret merkezi olan 200 yıllık Han'da çıkan yangında en az 100 dükkanın yandığı bununla beraber özellikle Türkmen esnafları zor durumda kaldığı ifade edildi.Bu yangının yaraları sarılırken bu kez Kerkük’ün tarihi kalesinde yangın çıktı.İtfaiye ekipleri ile vatandaşlar da kale de çıkan yangını söndürme çalışmalarına katıldı.

Okullara yazılar yazıldı! PKK Kerkük’e yine sessizce yerleşiyor - Resim : 4

PKK YENİDEN KERKÜK’E GİRMEK İÇİN SİNSİCE YAKLAŞIYOR

Kerkük’de tarihi çarşılarda yangınlar çıkaran ve suikastler düzenleyen bölücü terör örgütü PKK yeniden ortaya çıktı.

Türkmen şehrinde yaşayan halkı korkutarak göçe zorladığı belirtilen bölücü terör örgütü PKK şehrin merkezi 2. Kadisiyye Bölgesi’nde yer alan "El Mustakbel" okulunun duvarlarına ve Kale Caddesi’ne PKK terör örgütlerinin adı ile destek amaçlı sloganlar yazıldı.

Bu yazılar daha sonra Türkmen gençler tarafından silindi.

Bölücü örgütün adı ile destekleyici sloganların yazıldığı bölgenin,tarihi Kerkük Kalesine çok yakın olmasının önemli olduğu vurgulandı.

Kerkük Kalesi’nin çevresinin bölücü terör örgütü PKK’yı destekleyen ve dışarıdan getirilen sempatizanların yerleştirildiği belirtilerek bu durumun PKK'nın ciddi faaliyetini kanıtladığı kaydedildi.