Sudan ordusu, Wadi Sayidna’ya gelen Türk C-130 tahliye uçağının Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) tarafından vurulduğunu açıkladı. RSF ise söz konusu açıklamanın doğru olmadığını belirterek, Türk uçağının ordu tarafından hedef alındığını iddia etti.

CHP’nin yeni MYK’sından karar: “Milletvekili adayları ön seçimle seçilecek” CHP’nin yeni MYK’sından karar: “Milletvekili adayları ön seçimle seçilecek”

Sudan ordusundan, Türk vatandaşlarının tahliyesi için Wadi Sayidna’ya gelen C-130 tahliye uçağının hafif silahla hedef alınmasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, Türk uçağının paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) tarafından vurulduğu, uçağın yakıt ikmal sisteminin zarar gördüğü belirtildi.

RSF: "Türk uçağını vurmadık"

RSF’den yapılan açıklamada ise, “Türk tahliye uçağına saldırdığımız iddiası asılsızdır. Bu iddiayı reddediyor ve hiçbir somut delile dayanmadığını belirtiyoruz. Birliklerimiz, gece yarısından bu yana üzerinde anlaşmaya vardığımız insani ateşkese sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. Güçlerimizin kontrolü altında olmayan bir bölge olan Omdurman’daki Wadi Sayedna semalarında herhangi bir uçağı hedef aldığımız doğru değildir” ifadeleri kullanıldı. Türk uçağının "RSF güçlerini suçlamaya çalışan" ordu tarafından hedef alındığı öne sürüldü.

MSB: “C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır”

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevi için Wadi Sayidna’ya giden C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır. Uçağımız emniyetle inişini gerçekleştirmiştir. Personelimizde yaralanan olmamakla birlikte uçağımızda da gerekli kontroller yapılmaktadır” ifadeleri kullanılmıştı.