Bir ay içinde ikinci kez dolunay formuna giren süper ay 30 Ağustos’u 31 Ağustos’a bağlayan gece hem en parlak hem de en büyük halini aldı. Aydın Efeler Merkez’de bulunan ve M.Ö. 13. asırdan bu yana ayakta kalan Tralles Antik Kenti ile birleşen Süper Mavi Ay, seyrine doyum olmaz görüntüler oluşturdu.

Tabiat olaylarında çok nadir görülen ’Süper Mavi Ay’ görsel şölen sundu. Ağustos Ayı’nın sonunda gerçekleşen süper ay ile birlikte dolunay 2023 yılının en büyüğü ve en parlağı oldu. 2023’teki Süper Ay’ın ilki, 1 Ağustos tarihinde gerçekleşmişti. Gerçekleşen tabiat olayını görüntülemek için geceyi Tralles Antik Kenti’nde geçiren doğa fotoğrafçısı Yücel Sevingül’ün objektifine yansıyan fotoğraflar görenleri mest ederken, Süper Mavi Ay ile Tralles aynı karede böyle görüntülendi.

Ay’ın dünyaya en yakın noktada olması nedeniyle normalde göründüğünden daha parlak bir hale bürünmesi ile ortaya çıkan Süper Ay görüntüsünün nadir karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Sevingül, "Bu özel çalışmayı tamamlayabilmek için 2 gece Tralles’te bekledim. Süper Mavi Ay’ı bir yandan izleyip diğer yandan görüntülemek çok keyifliydi" diye konuştu.