TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Çekya’nın başkenti Prag’da Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefançuk ile bir araya geldi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2’nci Parlamenter Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Çekya’nın başkenti Prag’da temaslarına devam ediyor. Kurtulmuş, Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefançuk ile bir araya geldi. Zirve kapsamındaki görüşmede, parlamentolar arası ilişkiler, Rusya-Ukrayna savaşı ile bölgesel ve küresel güncel konular ele alındı.

Kurtulmuş, görüşmede, Kırım Platformu’na önem verdiklerini belirterek, Tatar Türklerinin haklarının korunmasının Türkiye için öncelikli ve “milli dava” olduğunu belirtti. Tatar Türklerinin tarih boyunca acılar çektiğini ve bunları gidermek için ilk günden beri çalıştıklarını ifade eden Kurtulmuş, Ukrayna yönetiminin Tatar Türklerine yönelik olumlu yaklaşımlarını ve çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Yakın zamanda kabul edilen “yerli halklar yasası”nın önemli bir gelişme olduğunu belirten Kurtulmuş, aynı zamanda Kırım Tatar Meclisinin de Ukrayna’da anayasal bir statü sahibi olmasını arzu ettiklerini bildirdi. TBMM Başkanı Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna savaşı süresince Türkiye’ye 1 milyon Ukrayna vatandaşının geldiğini ve bunların dostça karşılandığını dile getirdi.

Savaşından başından itibaren her iki ülkeyle de konuşabilen tek ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Kurtulmuş, Ukrayna’nın uluslararası toplumca tanınan sınırlar içindeki toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde bir barış için çaba göstereceklerini söyledi. Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın büyüme ve yayılma tehlikesine de dikkati çekerek, bu savaşın bir an önce son bulması temennisinde bulundu.

Kurtulmuş, gıda güvenliği, tahıl koridoru ve esir değişimi konusunda bu zamana kadar olumlu sonuçlar elde edildiğini, daha fazla müspet sonuca ulaşmayı arzuladıklarını da kaydetti. Parlamenter diplomasinin önemli bir vasıta olduğunu ve bundan da yararlanarak yapıcı girişimlerde bulunabileceklerini belirten Kurtulmuş, deprem nedeniyle ziyaretini gerçekleştiremeyen Ukrayna Meclis Başkanı Stefançuk’u Türkiye’ye davet etti.

Ukrayna’dan insani destekleri için Türk halkına teşekkür

Ukrayna Meclis Başkanı Stefançuk ise Türkiye’nin, Kırım Platformu’nun başlangıcından bu yana bir parçası olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’ya insani destekleri için Türk halkına teşekkür eden Stefançuk, gıda güvenliği konusunda Türkiye’nin verdiği desteğin önemine işaret etti.

Yakın bir zamanda Holodomor felaketinin 70’nci yılı dolayısıyla Ukrayna Meclisi’nde özel bir program yapılacağını aktaran Stefançuk, Kurtulmuş’un bu programa davet etti.

Görüşmede, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış da yer aldı.

Kaynak: iha