ÖZEL RÖPORTAJ

TDH TÜRK HABER olarak sizlere özel bir röportaj sunuyoruz... Dinmeyen acı: Rüshan Abbas ve Abdulhakim İdris ile Söyleşi

I M G 6700

Uygur Türklerinin şu anda en büyük sorunları sizce nelerdir?

Uygur Türkleri, sizin de yakından takip ettiğiniz üzere, Çin Komünist Rejimi tarafından soykırıma tabi tutulmaktadır. 2014’te inşa edilmeye başlanan toplama kamplarına gönderilen milyonlarca Doğu Türkistanlı, Çin Komünist Partisi’nin zulmü altında inlemektedir. Toplama kamplarına gönderilen Uygurlara kendi dilleri, dinleri ve kültürlerinin unutturulması için büyük bir baskı yapılmaktadır. Toplama kamplarında kalan kadınlara tecavüz edilmektedir. Kadınlarımız aynı zamanda zorla kısırlaştırılmaktadır. Toplama kamplarının dışında da hayat tam bir işkenceye dönüşmüştür. Doğu Türkistan’ın her tarafı 7 gün 24 saat ileri teknoloji sistemleri ile gözetlenmektedir. Herhangi Uygur her hangi bir şüpheli harekette hemen tutuklanarak götürülmektedir. Toplama kamplarında bir süre tutulan Uygurlar daha sonra fabrikalarda köle gibi zorla çalıştırılmaktadır.  Anne ve babaları toplama kamplarında olan çocuklar ise Komünist Partinin yetimhanelerine gönderilmekte ve bir Çinli olarak yetiştirilmektedir. Bütün bu zulümler uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından araştırılmış ve raporlar dünyaya duyurulmuştur. BM İnsan Hakları Konseyi ile Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlendiğini ortaya koymuştur. Ancak burada üzerinde durulması gereken bir diğer önemli husus ise bütün dünyanın gözleri önünde soykırım yaşanmaktadır. Bu soykırıma Batılı belli başlı ülkelerin dışında dünya kamuoyu gerekli tepkiyi gösterememekte ve soykırımı durdurmamaktadır. Müslüman ülkelerin sessizliği ise üzerinde düşünülmesi gereken üzücü bir durumdur.

Türkiye'nin Uygur sorununa yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

I M G 6701

Türk hükümeti bugüne kadar Doğu Türkistanlı soydaşlarına her türlü desteği vermektedir. İslam İşbirliği Konferansı teşkilatının dönemsel toplantılarında diğer İslam ülkelerinden farklı olarak Müslüman Uygurların hakkını savunmuştur. Hem onlara ikamet vermekte hem de diğer konularda da destek vermektedir.

Çin'in toplama kamlarında katledilen soydaşlarımızın resmi rakamlara göre sayısı kaçtır?

I M G 6696

Çin Komünist Partisi Doğu Türkistan’da toplama kampları inşa ettiği kadar sanal duvarlar da inşa etmiştir. Uygurların anavatanı ileri teknolojik sistemlerle de işgal edilmiştir. Pekin hükümeti aynı zamanda ağır bir sansür uygulamaktadır. Doğu Türkistan’a bağımsız gözlemcilerin girmesine de izin vermemektedir. Uygur Soykırımı’na dair gerçeklerin de üzerine örtmüştür. Bu nedenle Toplama kamplarında tutulan Uygurların tam olarak sayısını bilmek mümkün olmadığı gibi kaç kişinin hayatını kaybettiğini de bilmek mümkün değildir.

Çin'de soykırım ve kültürel soykırım sürüyor mu yoksa üstü örtülüyor mu?

I M G 6694

Bir önceki soruda da detaylarını anlatmaya çalıştığım gibi Doğu Türkistan’da soykırım devam etmektedir. Uygur halkına uygulanan soykırım tek boyutlu değildir. Bu soykırımla insanlarımız yok edilmekte birlikte Uygur Kültürü, Toprağı, ekonomisi ve her şeyi yok edilmektedir.

Uygurları desteklediği için Türkiye'de mobbing yaşayan siyasetçi, düşünür ve sanatçılar var mı?

I M G 6691

Türk halkı, Uygur kardeşlerinin her zaman yanındadır. Hiçbir parti, kurum, kuruluş ayrım gözetmeksiniz Doğu Türkistanlı kardeşlerine destek vermektedir.

Türk Dünyasında yaklaşık 30 milyon takipçisi olan TDH-Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği ve TDH TÜRK HABER olarak sizlerin yanındayız. Türkiye'ye ve Türk Dünyasına neler söylemek istersiniz?

I M G 6690

Buradan vermek istediğimiz en büyük mesaj şudur ki, Doğu Türkistan’daki soykırım mağduru Uygur kardeşlerini hiçbir zaman unutmamalarıdır. Soydaşlarının seslerinin dünyaya duyurulması ve bir an önce bu soykırımın sona ermesi için ellerinden geleni yapmalıdır.

I M G 6699

DEUTSCH

Was sind Ihrer Meinung nach derzeit die größten Probleme der uigurischen Türken?


Wie Sie genau verfolgen, werden die uigurischen Türken Opfer eines Völkermords durch das kommunistische Regime Chinas. Millionen Menschen Ostturkestans, die in Konzentrationslager geschickt wurden, mit deren Bau 2014 begonnen wurde, leiden unter der Unterdrückung durch die Kommunistische Partei Chinas. Der Druck auf Uiguren, die in Konzentrationslager geschickt werden, ist groß, sie ihre Sprache, Religion und Kultur vergessen zu lassen. Frauen in Konzentrationslagern werden vergewaltigt. Auch unsere Frauen werden zwangssterilisiert. Das Leben außerhalb der Konzentrationslager wurde zur völligen Folter. Jeder Teil Ostturkestans wird 24 Stunden am Tag, 7 Tage die Woche mit fortschrittlichen Technologiesystemen überwacht. Jeder Uigur, der sich verdächtig verhält, wird sofort verhaftet und abgeführt. Uiguren, die eine Zeit lang in Konzentrationslagern festgehalten werden, werden dann gezwungen, als Sklaven in Fabriken zu arbeiten. Kinder, deren Eltern in Konzentrationslagern sind, werden in Waisenhäuser der Kommunistischen Partei geschickt und dort als Chinesen erzogen. Alle diese Gräueltaten wurden von internationalen Institutionen und Organisationen untersucht und die Berichte wurden der Welt bekannt gegeben. Der UN-Menschenrechtsrat hat aufgedeckt, dass in Ostturkestan Verbrechen gegen die Menschlichkeit begangen wurden. Ein weiterer wichtiger Punkt, der hier jedoch hervorgehoben werden sollte, ist, dass der Völkermord vor den Augen der ganzen Welt stattfindet. Abgesehen von einigen westlichen Ländern kann die Weltöffentlichkeit nicht die notwendige Reaktion auf diesen Völkermord zeigen und stoppt den Völkermord nicht. Das Schweigen muslimischer Länder ist eine traurige Situation, die berücksichtigt werden muss.
 
 


Wie beurteilen Sie die Herangehensweise der Türkei an das Uigurenproblem?


Die türkische Regierung leistet ihren Landsleuten in Ostturkestan bis heute jede Menge Unterstützung. Im Gegensatz zu anderen islamischen Ländern verteidigte es die Rechte der muslimischen Uiguren auf den regelmäßigen Treffen der Organisation „Islamische Kooperationskonferenz“. Es vermittelt ihnen nicht nur Wohnraum, sondern unterstützt sie auch in anderen Belangen.


 
Wie viele unserer Landsleute wurden nach offiziellen Angaben in den Konzentrationslagern Chinas ermordet?


Die Kommunistische Partei Chinas hat in Ostturkestan virtuelle Mauern und Konzentrationslager errichtet. Auch das Heimatland der Uiguren wurde von fortschrittlichen technologischen Systemen überrannt. Die Regierung in Peking verhängt außerdem strenge Zensur. Es erlaubt auch keinen unabhängigen Beobachtern, nach Ostturkestan einzureisen. Er vertuschte auch die Fakten über den Völkermord an den Uiguren. Aus diesem Grund ist es nicht möglich, die genaue Zahl der in Konzentrationslagern festgehaltenen Uiguren zu kennen, und es ist auch nicht möglich, zu wissen, wie viele Menschen ihr Leben verloren haben.
 
 
Gibt es in China Völkermord und kulturellen Völkermord oder werden sie vertuscht?


Wie ich in der vorherigen Frage ausführlich zu erklären versucht habe, geht der Völkermord in Ostturkestan weiter. Der Völkermord am uigurischen Volk ist nicht eindimensional. Durch diesen Völkermord werden unser Volk sowie die Kultur, das Land, die Wirtschaft und alles andere der Uiguren zerstört.
 
Gibt es in der Türkei Politiker, Denker und Künstler, die Mobbing ausgesetzt sind, weil sie die Uiguren unterstützen?


Die Türken sind immer bei ihren uigurischen Brüdern. Keine Partei, Institution oder Organisation unterstützt ihre Brüder in Ostturkestan ohne Diskriminierung.
 
Wir stehen Ihnen als TDH-Verein der Türkischen Auferstehungsbewegung und als TDH TÜRK HABER zur Seite, die in der türkischen Welt etwa 30 Millionen Anhänger hat. Was möchten Sie der Türkei und der türkischen Welt sagen?
Die größte Botschaft, die wir hier vermitteln möchten, ist, dass sie niemals ihre uigurischen Brüder vergessen sollten, die Opfer des Völkermords in Ostturkestan sind. Sie müssen ihr Bestes tun, um den Stimmen ihrer Landsleute in der Welt Gehör zu verschaffen und diesen Völkermord so schnell wie möglich zu beenden.