Çin'den, Uygur Türklerinin “Ablamı Arıyorum”adlı  belgesel filmine saldırı

Çin'den, Uygur Türklerinin “Ablamı Arıyorum”adlı  belgesel filmine saldırı

 İşgalci ve soykırımıcı  Çin, Uygur İnsan Hakları Aktivisti ve Uygur Hareketi Lideri Ruşen Abbas’ın  ülkesi ve halkı için yaptığı faaliyetleri nedeniyle tutuklayarak 10 yıl hapse çarptırdığı  Doktor Emeklisi Ablası Gülşen Abbas’ın hayatını anlatan “Ablamı Arıyorum”adlı  belgesel filme karşı büyük bir saldırı başlattı. ÇKP Rejimi Pekin’de düzenlediği basın toplantısında Çin zindanlarındaki Dr. Gülşen Abbas’in Ruşen Abbas’ın ablası olmadığını iddia ederek kendisini suçladığı bildirildi.

RUŞEN ABBAS “ÇİN'İN MÜSLÜMAN UYGURLARA YAPTIĞI YÜZYILIN MEZALİMİ” - YouTube

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin Komünist Rejimi’nin Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suçlar işleyerek gerçekleştirdiği Uygur Soykırımı, 21. Yüzyılda insanlığın yüz karası olarak tarihe geçmektedir. Bu soykırımı dünyaya duyurmak adına atılan her adım ise Çin Komünist Rejimi tarafından karalanmak istenmektedir.

Bunun en son örneği ise doktor emeklisi kendi halinde yaşayan Dr. Gulshan Abbas’ın kaçırılması ve onu arayan kız kardeşi Rushan Abbas’ın hikayesini anlatan ‘Kız Kardeşimi Arıyorum’ adlı film oldu. Uygur Hareketi’nin başkanı Rushan Abbas’ın Uygur Soykırımı’nı dünyaya duyurmak maksadıyla öncülüğünü üstlendiği film hakkında, Pekin Hükümeti basın toplantısı yaparak filmi temelsiz yalanlarla karalamak istedi.
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde yayınlanan film,  Uygur Hareketi Lireni Ruşenn Abbas’ın Uygur Soykırımı’nı dünyaya duyurmasından rahatsız olan Çin Komünist Rejimi’nin intikam için Abbas’ın ablası Dr. Gulshan’ın kaçırılmasını anlatıyordu. Filmde Rushan Abbas’ın ablasının izini bulmak için ortaya koyduğu mücadeleler yer alıyordu. Uygur soykırımı mağdurları, tanıkları ve Çin Resmi hükümeti sözcülerinin de açıklamalarının yer aldığı film Komünist rejiminin hedefi halinde geldi.  ÇKP yönetimi başkent Pekin’de   sözde Uygur  Özerk Bölgesi temsilcisinin de katıldığı basın toplantısı düzenleyerek, Kız Kardeşimi Arıyorum filmine dair temelsiz iddialar ortaya attı. Filmin gizli bir anlaşma ile yapıldığı yalanını öne süren Komünist Rejim yetkilileri, Rushan Abbas’ın ablasını arama mücadelesine leke sürmek istedi.
Çin Komünist Rejimi, Uygur Soykırımı’nı inkar etmek için Rushan Abbas’ın faaliyetlerine ve şahsına uzun bir süredir saldırıyordu.  ÇKP rejiminin emrindeki Rejimin tetikçi medyası bir adım öteye gitmiş ve Gulshan Abbas ile Rushan Abbas arasında bir akrabalık bağı olmadığını bile iddia etti. Ancak uluslararası kamuoyunun baskısı ile bu gerçeği kabullenen otoriter Pekin hükümeti, bir önceki yalanından vazgeçip bu kez Dr. Abbas’ın terör suçlaması ile 20 yıl hapse mahkum edildiğini söyledi. Emekli doktor olan ve sadece insanlara yardım eden Dr. Gulşen Abbas hakkında yalan iddialar ortaya atılmaya devam etti.

Ruşen Abbas,İsrail'e gerçekleştirdiğimiz ziyaretimiz esnasında birçok görüşme yaptık. | Vizyon Ege Tv

Abbas : Ablam Çin Zindanlarında Acı Çekiyor, ÇKP  ise Bana Saldırıyor

Uygur Hareketi başkanı Rushan Abbas ÇKP işgal rejiminin Urumçi’deki Kuklasının da katıldığı kendisini suçlayan ve haksızca saldıran basın toplantısı ile ilgili olarak şöyle konuştu :  “ İşgalci ve Soykırımcı ÇKP rejiminin filim ile ilgili özel basın toplantısı yaparak bana saldırmasının   yaptığımız filmin ne kadar etkili olduğunun bir kanıtı olarak görüyorum. Masum kız kardeşim bir hapishane hücresinde acı çekiyor ve Çin rejimi onu sahte suçlamalarla şeytanlaştırmaya devam ediyor, ancak ÇKP’nin saldırıları, belgeselin gerçeği ifşa etmesiyle tehdit altında olduklarını ve bu nedenle onu itibarsızlaştırma ihtiyacı duyduklarını gösteriyor.  Tüm İnsanların bu filmi  izlemelerini özellikle  telkin ve  teşvik ediyorum.  Çin zindanlarındaki Ablam Dr.Gülşen’in  acıklı hikayesi   uluslararası toplumu  etkilemeye ve Doğu Türkistan konusundaki  farkındalığın  daha yayılması sonucunu gösterecektir. Çin’in saldırıları bizim  ne kadar doğru yolda olduğumuzu ortaya koymaktadır. Biz mücadelemizi asla bırakmayacağız.” açıklamasını yaptı.


Uygur Hareketi başkanı Ruşen Abbas, Çin hükümetinin ablası Gülşen Abbas’i kendisinin Doğu Türkistan’daki  insan hakları ihlallerine karşı faaliyetleri için kendisinden intikam amacı ile tutuklayıp mahkum ettiğini ifade ederek : ” ÇKP yönetimi Ablamın  mevcut  durumu ve sağlığı  hakkında açıklama yapmasını bekliyoruz.” açıklamasında da bulundu.